Lietišķā uzvedības analīze "un "ABA terapija" - vai tas ir viens un tas pats?
Līdz ar Lietišķās uzvedības analīzes (Applied Behavior Analysis) jeb ABA attīstību Latvijā, ir aizsākušās nozares pārstāvju diskusijas par korektu šīs jomas un tās profesijas pārstāvju nosaukumu. Latvijā Lietišķā uzvedības analīze aizsākusies aptuveni 10 gadus atpakaļ kā terapeitisks virziens bērnu ar autisma diagnozi rehabilitācijā un tās attīstību veicinājuši ārsti un speciālisti, kas praktizē šajā jomā. Līdz ar šīs pieejas aizsākšanos, pie mums tā pārsvarā tiek apzīmēta kā ABA terapija, savukārt speciālisti, kas to praktizē, likumsakarīgi tiek saukti par ABA terapeitiem. Tomēr ABA kā terapeitiska pieeja personu ar autismu rehabilitācijā, ir tikai viena no apakšspecialitātēm visai plašajā Lietišķās uzvedības analīzes jomā[1]. Lietišķās uzvedības praktiķi jeb uzvedības analītiķi var piedāvāt savus pakalpojumus arī tādās jomās kā sports, organizācijas uzvedības menedžments, veselība, probācija, atkarības, u.c.
Kas tad īsti ir ABA un kāda ir tās vieta uzvedības zinātnē? Uzvedības analīzes zinātne un tās praktiskais pielietojums sastāv no četrām jomām: Biheiviorisma (1) Eksperimentālās uzvedības analīzes (2), Lietišķā uzvedības analīzes jeb ABA (3) un Profesionālās prakses (4) dažādās jomās, ka balstās uzvedības zinātnes principos (Cooper, Heron & Heward, 2019). Uzvedības analīzes praktiķis jeb uzvedības analītiķis var praktizēt vienā, divās vai pat visās minētajās jomās. Katrai no šīm jomām ir savi mērķi un uzdevumi Uzvedības analīzes zinātnē. Praktiķi, kurus interesē teorētiskie un konceptuālie jautājumi, kā arī uzvedības analīzes vēsture, pārstāv Biheiviorismu – uzvedības filozofijas jomu. Eksperimentālās uzvedības analīzes pārstāvji veic pētījumus laboratorijas apstākļos ar cilvēkiem un dzīvniekiem, kuru mērķis ir atklāt un precizēt fundamentālus uzvedības pamatprincipus. Trešā uzvedības analīzes joma ir Lietišķā uzvedības analīze jeb ABA, kas arī ir pētniecības nozare, kurā tiek pētīts fundamentālo uzvedības pamatprincipu praktiskais pielietojums – kā tos izmantot, lai risinātu indivīdam sociāli nozīmīgas problēmas. Šīs jomas otrs virziens ir humānu un efektīvu uzvedības maiņas tehniku attīstīšana (Fisher, Piazza, & Roane, 2021). Profesionālo uzvedības analīzes pakalpojumu sniegšana ir ceturtā Uzvedības analīzes joma, kurā uzvedības analītiķi izstrādā, pielieto un attīsta uzvedības maiņas programmas, kas sastāv no dažādām uzvedības maiņas stratēģijām un tehnikām, kuras pirmkārt, balstās fundamentālos uzvedības pamatprincipos (Eksperimentālā uzvedības analīze) un, otrkārt, ir izpētītas un pierādītas kā efektīvas (Lietišķās uzvedības analīzes pētījumi) (Cooper, Heron & Heward, 2019).
Lai arī līdz šim biežāk sastopamā ABA joma Latvijā ir saistīta ar rehabilitācijas pakalpojumiem bērniem ar autismu, uzvedības analīzes praktiķa darbības virziens nav tikai terapeitiska rakstura pakalpojums šaurā, specifiskā nozarē. Tāpēc nozares pārstāvji pamatoti aicina izmantot specialitātes apzīmējumu – “uzvedības analītiķis”. Par pašu apzīmējumu “ABA terapija”, īpaši, ja tā tiek pielietota autisma rehabilitācijā, vai cita veida funkcionālu traucējumu gadījumā rehabilitācijas centros, ārstniecības iestādēs vai klīnikās, vēl var turpināt diskusijas. Zinātniskajā un oficiālajā literatūrā attiecībā uz šāda rakstura pakalpojumu, var sastapt apzīmējumu “treatment” (no angļu val. “ārstēšana”)[2]. Šobrīd pilnīgi droši ir tas, ka šis un citi ABA vai Lietišķās uzvedības analīzes pakalpojumi ir zinātniskajos principos balstīti un praktiķu izstrādātā un klientam piemērotā intervence ir vērsta uz pozitīvām un sociāli nozīmīgām izmaiņām. Mācību centrs “Atbalsts” pievienojas aicinājumam nozares pārstāvju aicinājumam izmantot apzīmējumus Lietišķā uzvedības analīze vai ABA un tās praktiķiem - uzvedības analītiķi.
Par
uzvedības analītiķa kvalifikāciju un kompetencēm, kā arī to, kāds ceļš noiets
uzvedības analītiķa profesijas reglamentēšanā Latvijā informācija sekos.
Mācību centrs “Atbalsts”
programmas "Lietišķā uzvedības analīze" īstenotāji Latvijā
[1] Sīkāku informāciju par ABA apakšspecialitātēm var iegūt šeit: Behavior Analyst Certification Board. (n.d.) About behavior analysis. https:// www.bacb.com/about-behavior-analysis/
[2] The Council of Autism Service Providers. (April 2024). Applied Behavior Analysis Practice Guidelines for the Treatment of Autism Spectrum Disorder (3rd. ed.). https://assets-002.noviams.com/novi-file-uploads/casp/pdfs-and-documents/ASD_Guidelines/ABA_Practice_Guidelines_3_0.pdf
Atsauces:
Cooper, J. O., Heron, T. E., & Heward, W. L. (2019). Applied Behavior Analysis (3rd Edition). Hoboken, NJ: Pearson Education.
Fisher, W. W., Piazza, C. C., & Roane, H. S. (2021). Handbook of applied behavior analysis. The Guilford Press